Grochów – trochę historii

Kancelaria Adwokacka zlokalizowana jest na Grochowie, częsci dzielnicy Praga Południe, przy ul.Grenadierów 12.

Pierwsze wzmianki

Historycznie Grochów należał do tzw. dóbr skaryszewskich nadanych w r. 1347 przez książąt mazowieckichkapitule płockiej. Jako Grochowo wymieniony w r.1570.

W 1780 Stanisław August Poniatowskiwszedł w formalne posiadanie dóbr i odstąpił je swemu bratankowi, podskarbiemu wielkiemu litewskiemu księciuStanisławowi Poniatowskiemu, który jeszcze w tym roku założył kolonię Grochów, podzielił ją na osiem części i nadał różnym osobom. Na części te Grochów był podzielony jeszcze na początku XX w., co widać i dziś w księgach hipotecznych.

Posiadacze oddzielnych części Grochowa uzyskali je na własność zupełną na mocy carskiego dekretu z dn. 24 czerwca 1870.

W latach 18221823po wybudowaniu szosy brzeskiej w rejonie dzisiejszejulicy Grochowskiejzaczęli osiedlać się tkacze i przędzalnicy.

W 1831 pod ówczesną wsią 25 lutego miała miejsce największa podczaspowstania listopadowego bitwa o Olszynkę Grochowską.

Od początku XIX wieku do lat 60. XX wieku na Grochowie działał największy praski targ koni i bydła, w miejscu, gdzie pod koniec XIX wieku wzniesiono gmach Instytutu Weterynaryjnego, a po likwidacji targowiska założono park. W XIX wieku Grochów i okolica słynne były z piwa typu monachijskiego i portera z browaruwybudowanego w latach 50. przez Szweda Karola Osterloffa, który na części gruntówGocławka i Grochowa rozwinął też produkcję win,wódek, likierów ioctu. W XIX wieku dobrą opinią cieszyły się też wyrabiane na Grochowie świece z fabryk Hocha, Stencla i Maetzego, zapałki Bieńkowskiego, skóry z garbarni braci Jeromimów.

W 1916 roku Grochów został przyłączony doWarszawy i wówczas nastąpił szybki przyrost jego mieszkańców: 1921– ok. 6 000, 1930 – ok. 13 000, 1938 – ok. 43 200.

Okres międzywojenny

W okresie międzywojennym nazwa Grochów określano obwód starostwa praskiego o powierzchni zbliżonej do dzisiejszej Pragi-Południe, która to nazwa określała tylko obszar obejmujący część dzisiejszej Pragi-Północ (była wtedy mniejsza) do ulic Waszyngtona i Wiatracznej. Są sugestie by zmienić nazwę dzielnicy Praga-Południe na Grochów (równolegle Praga-Północ na Praga).

Grochów współcześnie

Znaczna rozbudowa Grochowa nastąpiła w 1951, kiedy zaczął się rozbudowywać przemysł. W 1950przy ul. Mińskiej uruchomiono największą w Polsce drukarnię im. Rewolucji Październikowej – w miejscu Fabryki Samochodów Osobowych i Półciężarowych P.Z. Inż. . Na Grochowie powstały też Polskie Zakłady Optyczne, a przy ul. Terespolskiej w 1949 – na tyłachInstytutu Weterynaryjnego SGGW w Warszawie powstały zakłady odzieżowe „Cora” . W miejscu zakładów amunicyjnych „Pocisk” uruchomiono po II wojnie światowej samochodowe warsztaty remontowe, przekształcone w1951 w Warszawską Fabrykę Motocykli, przeniesionych później do WSK Świdnik. Okres wojny przetrwała Warszawska Fabryka Sprzętu Spawalniczego „Perun”, istniejącą do dziś.

W 1977 przy rondzie Wiatraczna wzniesiono nowoczesny wtedy budynek handlowo-usługowyUniwersam Grochów, który skupiał pod jednym dachem różne sklepy i placówki usługowe. Budynek został zburzony w 2016[1]. Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Groch%C3%B3w_(Warszawa)

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *